"Magie de-a dreptul ucigatoare" - Debi Gliori

In jos

Cireasa Masterchef! "Magie de-a dreptul ucigatoare" - Debi Gliori

Mesaj  Chef Foa la data de Mar 30 Iul 2013, 19:15

Asa arata: (primul vol. e cu mov)

Le am si ieri am vrut sa ma apuc de ele. Ninja

Magie de-a dreptul ucigatoare sau “seria de catifea”

( sunt invelite in catifea )

La prima vedere am rămas impresionată de coperta mov (culoarea mea preferată) şi catifelată (da, vorbesc serios, are o copertă catifelată) şi de steluţele argintii care o împodobesc. Apoi am deschis-o şi n-am mai lăsat-o din mână.Întâmplări hilare (şobolăneii familiei intră în CD-ROM şi sunt transportaţi printr-un email în lumea virtuală), nume haioase (Căcuţa este fiica cea mică a familiei), personaje criminale (la propriu) – un grifon, un balaur cu diaree, un crocodil pe cale de a deveni vegetarian şi un yeti pasionat de iepuraşi. La toată galeria asta de personaje se adaugă o mamă vrăjitoare care habar n-are de vrăji, un mafiot italian cu nasul prea mare şi o stră-stră-stră-străbunică, care stă pe fundul congelatorului aşteptând să se inventeze un leac contra bătrâneţii. Şi pentru pasionaţii de calculatoare, un puşti de doisprezece ani maniac după jocul Moarte şi Distrugere II care îşi expediază în web şi sora de numai paisprezece luni.
Ce se întâmplă în toată încâlceala asta vă las să descoperiţi citind cartea.

Comentarii despre Magie de-a dreptul ucigatoare:
“O poveste frumoasa si vesela… o carte care radiaza bucurie.” Independens
“Originala, provocatoare, distractiva si, fara indoiala, ciudata… calda si haioasa, un stil literar personal care debordeaza de energie.”  Guardian

“De-a dreptul stralucita… plina de hohote si calambururi… Si… cel mai reusit personaj vrajitoare pe care l-am intalnit vreodata.”  Bookseller
“Gliori… demonstreaza inclinatie pentru comedia salbatica, pentru inventiile lingvistice si pastise. Magie de-a dreptul ucigatoare ne prezinta o multime de fiare mitice, o doica ce are multe asemanari cu Mary Poppins, un paianjen vorbitor si chiar Mafia… Splendida scriere.” Daily Telegraph
“Temperamentala, peste cele mai bune carti pentru copii, distractie grozava si interactiva… o scriere frumoasa si vesela.” Books for Keeps

Ultima editare efectuata de catre Cl@u in Mier 31 Iul 2013, 13:51, editata de 1 ori

Chef Foa

Varsta : 17
feminin
KinzCash : 18698930
Joburi/Distractii : -

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Cireasa Masterchef! Re: "Magie de-a dreptul ucigatoare" - Debi Gliori

Mesaj  Chef Foa la data de Mar 30 Iul 2013, 19:16

cei care au tradus-o au tradus ceva gresit/ cuvantul e naspa: Căcuţa =((

Chef Foa

Varsta : 17
feminin
KinzCash : 18698930
Joburi/Distractii : -

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj  Vizitator la data de Sam 22 Noi 2014, 13:43

o sa i le cer lui mos nicolae. eu adun multe carti,ca din ianuarie sa citesc. din ianuarie pana in aprilie ma apuca pandaliile ca o sa vina ziua mea si de astea Laughing ca sa uit,imi iau multe carti Laughing Laughing
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum