Ajutor la teme

In jos

Cireasa Masterchef! Ajutor la teme

Mesaj  Chef Foa la data de Vin 10 Oct 2014, 16:48

Posibil sa nu stiti unele lucruri sau nu sunteti siguri cum se rezolva la tema, asa ca aici postam diversele dificultati.

Eu m-am gandit sa postez o compunere de-a mea, argumentare la genul liric la poezia "Lacul"de  Mihai Eminescu. Aceasta e prima poezie lirica ce se studiaza in clasa a 8a.
Acesta este un model, facut de mine. xD Spuneti-mi cum vi se pare. xD eu am luat 10 pe el, daca veti avea nevoie la scoala, va dau o sursa de inspiratie. Smile)

“Lacul”
De Mihai Eminescu
-Apartenenta la genul liric-

Mihai Eminescu a fost cel mai mare poet al iubirii. Creatia sa ii inalta iubirii cel mai pur cantec. Poezia sa, “Lacul”, apartine genului liric, pentru ca intruneste trasaturile specifice acestui gen : exprimarea directa a gandurilor si sentimentelor, expresivitatea prin imagini artistice si figuri de stil a starilor sufletesti si existenta elementelor de prozodie.
        Titlul poeziei, „Lacul”, ar putea sugera, la prima vedere, un loc de intalnire al celor doi indragostiti. La o analiza mai atenta, versurile sunt o proiectie a dorintei de implinire a iubirii a poetului.
        Poetul isi exprima direct sentimentele : el si-ar dori ca iubita sa sa-i apara inainte, „sa rasara”, din trestiile de pe mal si sa-i cada la piept intr-o imbratisare. Continuandu-si visul, el isi inchipuie ca sunt urcati in luntre si ca ar pluti, invaluiti de lumnina lunii. Dar visul se destrama, ramanand tot singur, suspinand „in zadar” de dor si neimplinire.
        Tema poeziei este structurata pe doua planuri: cel real (strofele 1 si 5) si cel ideal (strofele 3 si 4). Planul real cuprinde o descriere a cadrului in care urma sa se petreasca asteptata clipa a iubirii. Prezenta imaginilor artistice si a figurilor de stil face ca tabloul sa fie plin de culoare: cateva epitete cromatice : „Lacul [...] albastru”, „Nuferi galbeni”, „cercuri albe”si o imagine dinamica („El cutremura o barca.”) fac din acest cadru un spatiu al asteptarii si al sperantei. In strofa a doua se face o trecere de la realitate la vis; in primele doua versuri ale acesteia, verbele sunt la modul indicativ, care arata certitudinea evenimentelor, la urmatoarele doua sunt la conjunctiv, sugerand o posibilitate (devenind un vis frumos nerealizat). In planul ideal, iubirea este in concordanta cu cosmicul („blandei lune”, „unduioasa apa”, „Vantu [...] lin fosneasca”) .
        Valoarea artistica a limbajului este sporita de muzicalitatea versurilor: ficare din cele cinci strofe are patru versuri, rima este incrucisata imperfect, masura versurilor este de opt silabe, iar ritmul este trohaic.
        Asadar, poezia „Lacul” de Mihai Eminescu este o opera lirica, deoarece autorul isi transmite gandurile, ideile si sentimentele filtrate prin propria sensibilitate, prin intermediul eului liric.
        In opinia mea, desi poezia exprima neimplinirea unui vis, atmosfera degajata este plina de seninatate, imprumutata de perfectiuea si armonia naturii.

Chef Foa

Varsta : 17
feminin
KinzCash : 18128987
Joburi/Distractii : -

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Cireasa Masterchef! Re: Ajutor la teme

Mesaj  Preecy~ la data de Vin 10 Oct 2014, 17:05

Wow
E foarte frumoasa! ^^
Noi studiem prima data doina (Frunza verde magheran) =))))
Preecy~
Animalutul Lunii
Animalutul Lunii

feminin
KinzCash : 17990613

Sus In jos

Mesaj  Chef Foa la data de Vin 10 Oct 2014, 17:08

hey mersi xD

ooo. eu am manual de la humanitas si lacul a fost prima, dupa care izvorul noptii de l. blaga si emotie de toamna de nichita stanescu

Chef Foa

feminin

Sus In jos

Mesaj  Preecy~ la data de Vin 10 Oct 2014, 17:16

Maximclau a scris:hey mersi xD

ooo. eu am manual de la humanitas si lacul a fost prima, dupa care izvorul noptii de l. blaga si emotie de toamna de nichita stanescu
pff
"ce coincidenta" =))))
noi avem de la corint, si prima e doina Frunza verde magheran, apoi ca lecturi suplimentare alte 3 doine, apoi avem cate ceva din lexic, apoi "Doina" de Goga, "Doina" de Cosbuc, Dorinta de Eminescu... -Craiasa din povesti si Somnoroase pasarele (lecturi suplimentare) - apoi Iertare de Macedonski si printre ele mai sunt si notiuni de gramatica, de lexic etc.
Preecy~
Animalutul Lunii
Animalutul Lunii

feminin

Sus In jos

Mesaj  Chef Foa la data de Vin 10 Oct 2014, 17:30

Preecy~ a scris:

pff
"ce coincidenta" =))))
noi avem de la corint, si prima e doina Frunza verde magheran, apoi ca lecturi suplimentare alte 3 doine, apoi avem cate ceva din lexic, apoi "Doina" de Goga, "Doina" de Cosbuc,  Dorinta de Eminescu... -Craiasa din povesti si Somnoroase pasarele (lecturi suplimentare) - apoi Iertare de Macedonski si printre ele mai sunt si notiuni de gramatica, de lexic etc.
pff ce nasol...

azi am ajuns la derivare si o sa fac in cam o luna subiectiva, predicativa etc... ieri am invatat eu in plus subiectiva subordonata xD
si la mate am facut intervalele azi

Chef Foa

feminin

Sus In jos

Mesaj  Vizitator la data de Vin 10 Oct 2014, 17:31

Lol,stilul vostru e asa diferit de al nostru xD ma refer la stilul profei voastre ca fiecare face cum a fost invatat xD

N-ai subliniat in niciun fel comuniunea dintre om si natura(daca-mi amintesc bine era ceva de genul -tresarind in cercuri albe/el cutremura o barca- poi tresarind si cutremura ar putea evidentia sentimentele -tanarului- lacul poate fi privit ca o -oglinda a sufletului- si poti delira pe tema asta n-spe mi de ani) care e abordata des in operele lui eminescu(dragoste si natura,mai gasesti asta si in -Sara pe deal- si in mai multe dar asta mi-a venit acum),ma rog asta e argumentare pe opera lirica nu comentariu pe text dar merge dezvoltat xD
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitator la data de Vin 10 Oct 2014, 17:35

Si lacul ar putea fi personalizat -el cutremura o barca- , resimte si exteriorizeaza sentimentele -tanarului- (nu o dam cu autorul in argumentare,nu o dam cu autorul in argumentare,nu..*cam asta imi repet eu mereu cand argumentez deci cam d-asta zic -tanarul- hah*)
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Preecy~ la data de Vin 10 Oct 2014, 17:36

Maximclau a scris:
Preecy~ a scris:

pff
"ce coincidenta" =))))
noi avem de la corint, si prima e doina Frunza verde magheran, apoi ca lecturi suplimentare alte 3 doine, apoi avem cate ceva din lexic, apoi "Doina" de Goga, "Doina" de Cosbuc,  Dorinta de Eminescu... -Craiasa din povesti si Somnoroase pasarele (lecturi suplimentare) - apoi Iertare de Macedonski si printre ele mai sunt si notiuni de gramatica, de lexic etc.
pff ce nasol...

azi am ajuns la derivare si o sa fac in cam o luna subiectiva, predicativa etc... ieri am invatat eu in plus subiectiva subordonata xD
si la mate am facut intervalele azi
noi azi la mate am avut geometrie si am facut unghiul a doua drepte in spatiu xD mi se pare desul de complicat si ciudat =)))
am facut si noi intervalele ieri
Preecy~
Animalutul Lunii
Animalutul Lunii

feminin

Sus In jos

Mesaj  Chef Foa la data de Vin 10 Oct 2014, 17:38

pff eu am dat o sugestie xD si da , profa pe care o am e noua , suntem prima ei generatie de copii si o avem de 1 an si nu a mai predat si nu am facut niciodata compuneri cu ea, doar ne da sa facem acasa xD deci, nu sunt asa de experta la teorie si argumentare xD

Chef Foa

feminin

Sus In jos

Mesaj  Preecy~ la data de Vin 10 Oct 2014, 17:41

Teo(n.n) a scris:Si lacul ar putea fi personalizat -el cutremura o barca- , resimte si exteriorizeaza sentimentele -tanarului- (nu o dam cu autorul in argumentare,nu o dam cu autorul in argumentare,nu..*cam asta imi repet eu mereu cand argumentez deci cam d-asta zic -tanarul- hah*)
vroiai sa zici personificat no
Preecy~
Animalutul Lunii
Animalutul Lunii

feminin

Sus In jos

Mesaj  Vizitator la data de Vin 10 Oct 2014, 17:43

Preecy~ a scris:
Teo(n.n) a scris:Si lacul ar putea fi personalizat -el cutremura o barca- , resimte si exteriorizeaza sentimentele -tanarului- (nu o dam cu autorul in argumentare,nu o dam cu autorul in argumentare,nu..*cam asta imi repet eu mereu cand argumentez deci cam d-asta zic -tanarul- hah*)
dap,a noastra e batrana si experimentata =)) oricum am completat si eu putin,poate unii o sa aiba nevoie de compunere si asa le iese mai lunga,nu fi egoista dono,fiecare rand conteaza =))
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitator la data de Vin 10 Oct 2014, 17:47

Preecy~ a scris:Wow
E foarte frumoasa! ^^

Hai ca o stiu p-asta

Frunza verde magheran
Nasul tau e de titan
Frunza verde foi de tei
Voi manca acum ponei
Frunza verde si-un cocon
Eu ma cred un unicorn
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Chef Foa la data de Vin 10 Oct 2014, 17:50

Teo(n.n) a scris:
E foarte frumoasa! ^^

Hai ca o stiu p-asta

Frunza verde magheran
Nasul tau e de titan
Frunza verde foi de tei
Voi manca acum ponei
Frunza verde si-un cocon
Eu ma cred un unicorn
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing  morrrrrr

Chef Foa

feminin

Sus In jos

Mesaj  Preecy~ la data de Vin 10 Oct 2014, 17:59

Teo(n.n) a scris:
Preecy~ a scris:
dap,a noastra e batrana si experimentata =)) oricum am completat si eu putin,poate unii o sa aiba nevoie de compunere si asa le iese mai lunga,nu fi egoista dono,fiecare rand conteaza =))
no logik
dc pufuleti ai dat quote la my message =)))
Preecy~
Animalutul Lunii
Animalutul Lunii

feminin

Sus In jos

Mesaj  Preecy~ la data de Vin 10 Oct 2014, 18:01

Teo(n.n) a scris:
E foarte frumoasa! ^^

Hai ca o stiu p-asta

Frunza verde magheran
Nasul tau e de titan
Frunza verde foi de tei
Voi manca acum ponei
Frunza verde si-un cocon
Eu ma cred un unicorn
pfffffffffffffff
=))))))))
Preecy~
Animalutul Lunii
Animalutul Lunii

feminin

Sus In jos

Mesaj  Vizitator la data de Vin 10 Oct 2014, 18:23

Preecy~ a scris:
Teo(n.n) a scris:
Preecy~ a scris:
no logik
dc pufuleti ai dat quote la my message =)))

pentru ca -dap-
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitator la data de Vin 10 Oct 2014, 22:03

Am de facut o compunere de minim 20 de randuri cu personaje din diferite nuvele.
Ma ajutati? PTC fara inspiratie :I
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Vizitator la data de Vin 05 Dec 2014, 21:48

puteai scrie de o fata emo numita Sonia care il intalneste pe Andy din bvb si se casatoresc si toata lumea e fericita :3

zic si eu...=))
Vizitator
Vizitator

Sus In jos

Mesaj  Rox la data de Sam 06 Dec 2014, 15:04

Teo(n.n) a scris:
E foarte frumoasa! ^^

Hai ca o stiu p-asta

Frunza verde magheran
Nasul tau e de titan
Frunza verde foi de tei
Voi manca acum ponei
Frunza verde si-un cocon
Eu ma cred un unicorn
Aeeeer!! =))))))))
Rox
Webkinz Aventure Park
Webkinz Aventure Park